Känns lite spännande att köra igång med Paleo kosten på fredag. Fyra veckor utan mejerier… ja jag dricker ju inte grädde i kaffet längre (ca en liter i veckan) och det var ju mitt största hinder där. Fast det blir svårt på fredag för då är det after work med jobbet….och kör man stenålderskost så är det ju ingen alkohol. Gaaa kanske börjar mina fyra veckor med fusk?
Men det som är bäst med att testa ett nytt levnadssätt är att jag MÅSTE planera. Alltså kommer det bli matlista och då mindre MAX 😉 vilket i sig är en fördel!
I dag hinner jag inte handla så före sängen fick besök av mig i går så rensade jag frysen, tack o lov hittade jag ett kycklingpaket och broccoli. Blir kalas middag i dag det….För jag måste hinna till träningen (allt annat får stå åt sidan, ja förutom mat åt mina barn då!)
Kom att tänka på förra helgen när jag fixade lite goda chips. Barnen är ju helt tokig i Pick Salami (ungersk salami som är de godaste om man får de riktigt tunt skivade!) men jag tog undan några för att göra chips av dem. In i ugnen i ca 30-35 minuter på 120 grader :-). Får hålla lite koll på dem så de inte blir för spröda!
Förra lördagens middag i bilder 🙂 Det som inte är paleo är väl kryddsmör och lakritspannacottan. Blomkålsmoset är ju också lite smör i….